Noc Muzeów 2024

CZAS TRWANIA:17 / 05 / 2024 - 17 / 05 / 2024
Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego! Już 17 maja, wszyscy chętni będą mieli okazję spędzić wieczór poświęcony tematyce 2. Pułku Lotniczego.

PROGRAM WYDARZENIA

19:00 – warsztaty modelarskie (brak wolnych miejsc)
19:30 – wernisaż wystawy o Krakowskim 2. Pułku Lotniczym
20:00 – spotkanie przy samolocie PZL P.11c z Janem Hoffmannem
20:30 – pokaz balonowy*
21:00 – projekcja filmu lotniczego
21:00 – koncert zespołu Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego
22:00 – Marek Siuta (kanał „Zabytki Nieba„) i Albatros B.II w nowej odsłonie

*pokaz uzależniony od warunków atmosferycznych

Dodatkowo

19:00 – 20:30 – stylizowane zdjęcia lotnicze
19:00 – 23:00 – zwiedzanie wnętrz eksponatów – Jak-40 i Mi-8
19:00 – 23:00 – strefa edukacyjna dla dzieci
19:00 – 24:00 – gra terenowa

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/hxVYN5MSc

mapa z lokalizacjami wydarzeń Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Wernisaż wystawy o 2. Pułku Krakowskim

15 maja obchodzimy święto 2. Pułku Lotniczego.

Był on jedną z największych jednostek polskiego lotnictwa wojskowego w okresie międzywojennym, stacjonującym na lotnisku rakowickim w Krakowie.

Jego lotnicy słynęli z kunsztu w akrobacji, odnosili międzynarodowe sukcesy sportowe, ponieśli też pierwsze ofiary i odnieśli pierwsze zwycięstwa w walce z niemieckim agresorem po wybuchu II wojny światowej.

⏲: 19:30
📌: Hangar Główny

Spotkanie przy samolocie PZL P.11c z Janem Hoffmannem

Legenda naszego Muzeum – pan Jan Hoffmann – przybliży Wam historię samolotu PZL P.11c .

Dodatkowo opowie dokładnie o jego budowie oraz znaczeniu dla 2. Pułku Lotniczego, któremu jest poświęcona tegoroczna Noc Muzeów.

⏲: 20:00
📌: Hangar Główny przy samolocie PZL P.11c

Jan Hoffmann na spotkaniu przy samolocie opowie o eksponacie PZL P.11c
Samolot PZL P.11c

Koncert zespołu „Dywizjon”

Zespół powstał w roku szkolnym 2015/2016, a pomysłodawcą, założycielem i kierownikiem zespołu jest Andrzej Królikowski.

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – od piosenek lotniczych, przez pieśni patriotyczne, do piosenek z kategorii muzyki rockowej i folkowej. Ważnym elementem w działalności zespołu są także koncerty kolęd i piosenek świątecznych.

Zespół koncertuje regularnie na terenie całej Polski, od morza po Tatry, wykonując rocznie około 30 występów w bazach lotniczych, instytucjach kultury, kościołach, a także podczas imprez plenerowych.

⏲: 21:00
📌: sala wystawiennicza

Zespół "Dywizjon" z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie

Marek Siuta i Albatros B.II

Marek Siuta z kanału „Zabytki Nieba” w czasie Nocy Muzeów przybliży historię eksponatu Albatros B.II.

Będzie to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ samolot nie był w ostatnim czasie dostępny do zwiedzania, a Noc Muzeów będzie pierwszą okazją do zobaczenia go po renowacji!

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Piotrowi Łopalewskiemu, który jest odpowiedzialny za nowe malowanie Albatrosa.

Koniecznie odwiedźcie kanał Marka! https://www.youtube.com/@ZabytkiNieba

⏲: 22:00