Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Wystawy czasowe Aktualne

Cyrk Skalskiego

CZAS TRWANIA:27 / 08 / 2023 - 29 / 02 / 2024
Fotografia z wystawy "Cyrk Skalskiego"

Miejsce: Hangar Główny

Celem wystawy jest przypomnienie jednej z najbardziej zasłużonych polskich jednostek myśliwskich na Zachodzie jaką był Polish Fighting Team (Polski Zespół Walczący) zwany Cyrkiem Skalskiego. Była to doborowa grupa doświadczonych pilotów pochodzących z różnych polskich dywizjonów, którzy zgłosili się na ochotnika, by walczyć z Niemcami i Włochami w Afryce Północnej u boku lotnictwa alianckiego wiosną 1943 r. 

W okresie od 28 marca do 6 maja 1943 r. piętnastu polskich pilotów dowodzonych przez kpt. pil. Stanisława Skalskiego zestrzeliło na pewno 25, prawdopodobnie 3 i uszkodziło 9 samolotów niemieckich i włoskich.

Na wystawie zaprezentowano m.in. okulary brytyjskie przeciwsłoneczne w etui, 1. bluzę tropikalną typu Bush Jacket,  hełm brytyjski Mk II w malowaniu pustynnym, czapkę Polskich Sił Powietrznych,  kurtkę lotnika Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z odznaką PFT „Cyrk Skalskiego”,  model samolotu Spitfire Mk IX ZX-1, skala 1:32. Wystawę zaaranżowaną w formie dioramy.

Kurator wystawy: Ewa Cuber-Strutyńska
Zespół zadaniowy: Jarosław Dobrzyński – autor tekstów
Piotr Wilk, Mateusz Tułodziecki, Piotr Kolasińki, Dariusz Rutkowski. Tadeusz Jakliński, Tadeusz Wysocki – przygotowanie wystawy
Drukarnia MK s.c. – projekt graficzny i wykonanie