Wystawy czasowe Aktualne

100-lecie L.O.P.P.

CZAS TRWANIA:28 / 11 / 2023 - 31 / 05 / 2024
Fotografia z wystawy 100-lecie L.O.P.P.

Miejsce: Hangar Główny

Wystawa zorganizowana dla uczczenia 100-lecia powstania jednej z najważniejszych instytucji lotniczych XX-lecia międzywojennego. Liga Obrony Powietrznej Państwa, od 1928 r. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była największą organizacją paramilitarną w historii Polski z liczbą 2 mln członków w roku 1939.

L.O.P.P. zajmowała się szeroko pojętym rozwojem i popularyzacją lotnictwa – budowała lotniska, ośrodki szkolenia, wieże spadochronowe, modelarnie, organizowała zawody, wydawała publikacje, ale również finansowała zakup sprzętu lotniczego, badania naukowe oraz szkoliła ludność do obrony przed atakiem powietrznym i chemicznym.

W ramach wystawy 100-lecie L.O.P.P. prezentujemy dokonania Ligi na polu rozwoju polskiego lotnictwa oraz  – w mniejszym zakresie – przygotowania ludności cywilnej do obrony przeciwlotniczo-gazowej. Te dwa główne kierunki działalności LOPP zostały zaprezentowane na tle prowadzonej na szeroką skalę akcji propagandowej, charakteryzującej się sugestywnymi hasłami i grafikami przygotowywanymi przez wybitnych przedwojennych publicystów i ilustratorów.

Na wystawie prezentujemy eksponaty ze zbiorów własnych oraz użyczone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Krakowa i osoby prywatne. Uzupełnieniem prezentowanych obiektów i treści jest materiał filmowy udostępniony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Kurator wystawy: Ewa Cuber-Strutyńska
Zespół zadaniowy: Jarosław Dobrzyński – autor tekstów
Piotr Wilk, Aleksandra Blachnicka, Mateusz Tułodziecki, Piotr Kolasiński, Błażej Młudzik, Paweł Rokicki, Szymon Pstruś, Radosław Stempiński, Dariusz Rutkowski – przygotowanie wystawy
Drukarnia MK s.c. – projekt graficzny i wykonanie