Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Wystawy czasowe Aktualne

Kobiety w lotnictwie polskim

CZAS TRWANIA:08 / 03 / 2024 - 08 / 03 / 2025
Relacja z Lotniczego Dnia Kobiet

Miejsce: Hangar Główny
Data: 8 marca 2024 – 8 marca 2025

„Kobiety w lotnictwie polskim” to historyczna wystawa przekrojowa prezentująca biografie i artefakty związane z najważniejszymi kobietami-lotniczkami w dziejach Polski. Wystawa ta jest prawdziwym świadectwem determinacji, pasji i wytrwałości kobiet, które mimo trudności zawsze stawiały czoła wyzwaniom.

Od pilotek wojskowych po szybowniczki i spadochroniarki – każda z bohaterek wystawy wniosła nieoceniony wkład w rozwój i sukcesy polskiego lotnictwa. Na ekspozycji przedstawiono sylwetki następujących lotniczek:

pilotki: Stefania Wojtulanis-Karpińska, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, Anna Leska-Daab;
szybowniczki: Wanda Modlibowska, Krystyna Klimaszewska i Pelagia Majewska;
pilotki wojskowe: Bronisława Kamińska-Dudek, Zofia Dziewiszek-Andrychowska.

Opowieść o nich staje się osią narracji przedstawiającej zaangażowanie kobiet w rozwój, przetrwanie, odbudowę i sukcesy polskiego lotnictwa. Uzupełnieniem wystawy są liczne pamiątki związane z Aerosabatami czyli Zlotami Polskich Pilotek.    

Szczególne podziękowania oraz wyrazy uznania za pomoc przy organizacji wystawy kierujemy do Jolanty Przybylak, Magdaleny Kroh, Ireny Cabaj, Anny i Mieczysława Dziadowiczów, Leszka Mańkowskiego oraz Jarosława Andrychowskiego.

Kurator wystawy: Ewa Cuber-Strutyńska
Zespół zadaniowy: Mateusz Tułodziecki, Jarosław Dobrzyński, Piotr Wilk, Szymon Placha, Aneta Szydło, Aleksandra Blachnicka, Piotr Kolasiński, Błażej Młudzik, Szymon Pstruś.
Projekt graficzny: Marcin Kralka