PZL P.11c wraca na ekspozycję

1.08.2018

Szanowni Państwo niezmiernie nam miło poinformować, że nasza "jedynastka" wraca na ekspozycję. Po prowadzonych przez dwa lata pracach restauracyjno-konserwacyjnych przy jednym z najcenniejszych eksponatów, jakim jest samolot PZL P.11c, uruchomiony został jego silnik.

PZL P. 11c to jedyny zachowany na świecie samolot myśliwski polskiej konstrukcji, który brał udział w wrześniowej kampanii 1939 r. Prace przy remoncie samego silnika trwały rok, a pomoc okazał bezpłatnie pan Henryk Witwicki - specjalista od silników lotniczych, mechanik, właściciel firmy ze Świdnika. Napęd popularnie nazywanej przed wojną "jedynastki" stanowi 9-cylindrowy gwiazdowy silnik o mocy 600 KM Bristol Merkury, produkowany na licencji przez zakłady Skoda w Polsce . Od czasu jego produkcji (połowa lat trzydziestych), jak podkreśl p. Henryk, silnik ten nie był w ogóle rozbierany.

Samolot będzie można oglądać na ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w godzinach otwarcia. Natomiast w okolicach 24-28.08.2018 samolot będzie chwilowo niedostępny.

Your browser does not support the video tag.