Kolekcja unikatowych pamiątek po kpt. Stanisławie Pawłowskim

5.09.2018

Od 20.09.2018 roku będziemy prezentować w Muzeum Lotnictwa Polskiego kolekcję pamiątek po bohaterze walka o niepodległość w czasie I wojny światowej Panu Stanisławie Pawłowskim. Zakupiona kolekcja składa się z z 113 elementów, w tym z odznak, medali, fotografii, dokumentów (legitymacje, licencje, dyplomy) a także książek lotów. Zbiór ten jest szczególnie cenny jako całość, tym bardziej, że niewiele ocalało tego typu memorabiliów z okresu międzywojennego. Pamiątki zostaną zakupione od wnuka kpt. Stanisława Pawłowskiego. Tym samym Muzeum Lotnictwa Polskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzbogaci po raz kolejny swoje zbiory. W chwili obecnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w swoim Archiwum zgromadziło prawie 10 tys. pozycji książkowych (w tym najstarsze z lat 60. XIX wieku), ponad 20 tys. zdjęć i blisko 250 mb. Archiwaliów. Kolekcje falerystyczne liczą już ponad 2 tys. eksponatów. Pozyskanie tej kolekcji jest celem priorytetowym, bo umożliwi pokazanie pamiątek po żołnierzu Legionów Polskich, dowódcy dywizjonu szkolnego oficerskiej szkoły lotniczej. Wszystkie wchodzące w skład kolekcji pamiątki pochodzą z okresu jego służby w szeregach Wojska Polskiego II RP w latach 1919-1929. Wystawa prezentowana będzie do 20.11.2018 roku.