55 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego

10.10.2018

8 października obchodziliśmy wspólnie z Gośćmi i Przyjaciółmi 55 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uroczystość rozpoczęło wykonanie Marsza Lotników. Zgromadzonych powitali Krzysztof Radwan, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Jubileusz 55-lecia stał się okazją do wyróżnienia wszystkich, dzięki którym Muzeum Lotnictwa Polskiego stało się jednym z najważniejszych muzeów technicznych w Europie, może nadal się rozwijać i ma perspektywy rozbudowy przestrzeni ekspozycyjnej.

Medalami Summa cum laude, przyznawanymi za szczególne zasługi dla Muzeum Lotnictwa Polskiego i dokumentowania dziedzictwa Polskich Skrzydeł, zostali uhonorowani Jacek Krupa, prof. Jacek Majchrowski, Kazimierz Barczyk, Stanisław Handzlik, Leszek Zegzda, Monika Wiejaczka, Andrzej Ciaputa, Zofia Miechowicz, Małgorzata Mamajko-Rogala oraz Maria Wajda. Medalem Summa cum laude, za całokształt działalności została również wyróżniona Fundacja Wiedeńczyk utrzymująca w stanie lotnym historyczny samolot An-2 Wiedeńczyk, jeden z trzech latających eksponatów MLP.

Święto Muzeum było również okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych pracowników. Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski otrzymali Jan Hoffmann, Piotr Łopalewski i Krzysztof Wielgus. Natomiast medale Polonia Minor wręczono Krystynie Krupskiej, Krzysztofowi Mroczkowskiemu, Agnieszce Rutkowskiej, Dariuszowi Rutkowskiemu, Janinie Węglowskiej oraz Katarzynie Zielińskiej. Odznaczenia wręczali Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Muzeum Lotnictwa Polskiego i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego przez 55 lat swojej działalności stało się jednym z najważniejszych miejsc dla wszystkich tych, którzy kochają lotnictwo. Ci którzy mu służą, którzy noszą na sercu znak Biało-Czerwonej Szachownicy, nieistotne czy zasiadają za sterami latających maszyn, dbają o bezpieczeństwo ruchu lotniczego, piszą o nim naukowe rozprawy, chronią lotnicze zabytki, budują wierne miniatury latających maszyn, czy też wyciągają z zachwytem rączki ku barwnym płatowcom - wszyscy tu mają swój dom.

Przez 55 lat staraliśmy się i staramy nadal opowiadać o sile tradycji, o locie pod wiatr historii, ale tak właśnie się startuje, zawsze pod wiatr, śmiało z fasonem. Dzieje tego miejsca przypominają długi lot z ważnymi, nieraz dramatycznymi punktami nawigacyjnymi, z których każdy oznaczał zwrot, położenie się na nowy kurs, prowadzący jednak do wyznaczonego celu.

Dziękujemy, że są Państwo z nami.