Logo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zmarł ojciec Dominik Orczykowski

DATA:19 / 03 / 2024
Ojciec Dominik Orczykowski

Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł Dominik Orczykowski OFMCap, od dziesiątków lat uważany za kapelana lotników polskich. Na ten tytuł zasłużył sobie swoim zaangażowaniem na rzecz lotnictwa, a w szczególności szybownictwa. Rozpoczęło się ono wraz z pierwszym pasażerskim lotem, który wykonał w Krośnie w 1961 roku. Od tego dnia, poświęcał swoje siły na rzecz duszpasterstwa środowisk lotniczych. Dzięki kontaktom z pilotami spędził w powietrzu kilkadziesiąt godzin. Niestety z uwagi na wadę wzroku, nigdy nie mógł sam zostać pilotem, ale jako pomocnik i duszpasterz uczestniczył w wielu zawodach szybowcowych w Polsce i za granicą. Był członkiem wielu aeroklubów oraz Przyjacielem Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Dominik Orczykowski urodził się 29.06.1927 r. w Drohobyczu, w województwie lwowskim. W 1945 r. wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim. Po ukończeniu nauki w Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie zdał maturę i podjął studia filozoficzno-teologiczne w seminarium kapucyńskim. W roku 1954 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Franciszka Jopa i rozpoczął swoją długą posługę duszpasterską.

Od dziecka związany był z harcerstwem i od 1957 r. jako zakonnik organizował liczne obozy i pielgrzymki harcerskie oraz zajmował się opieką duszpasterską nad harcerzami.  Uczestniczył w walnych zjazdach ZHR, a także brał udział w uchwaleniu Statutu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju harcerstwa w Polsce otrzymał liczne odznaczenia – m.in. Znak Puszczańskiego Uznania, Krzyż Honorowy ZHR „Semper Fidelis”, czy Złoty Medal Harcerskiej Wdzięczności im. Andrzeja Małkowskiego.

Za swoja działalność został odznaczony: Krzyże Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Złotym Krzyże Zasługi, Medalem „Dziękujemy za wolność”.

Przede wszystkim był jednak człowiekiem niezwykłym, a jego niezwykłość przejawiała się każdego dnia w drobnych gestach, pełnym pokory, wiary i życzliwości.

Ojcze Dominiku – twoje odejście to nieodżałowana strata dla całego środowiska lotniczego. Będziemy Cię nosić w swych sercach i pamięci na zawsze.